Kálium

“Kálium az ingerválasz motorja”

A sejtek életfunkcióihoz a sejthártya két oldalán elektromos töltéskülönbség (biboláris nyugalmi membrán potenciál) fenntartása szükséges. A sejtek nyugalmi potenciáljához és az ingerválasz alapját képző membrán akciós potenciál kialakulását a kálium ionok megoszlása biztosítja. A kálium kulcsfontosságú az olyan szövetek működésében, ahol a gyors elektromos potenciálváltozás a jellemző. A Kálium alapvetően befolyásolja az idegszövet és az izomszövet, működését. A megfelelő Kálium koncentráció minden egyéb szövet működéséhez is elengedhetetlen.

unsplash-image-VZjLSmCO938.jpg

Mi is ez a Kálium?

A kálium egy olyan ásványi anyag, makroelem, amelyre a szervezetnek folyamatosan nagy mennyiségben szüksége van.

Az emberi szervezet átlagosan 150 g káliumot tartalmaz, amely szintet 2-3 gramm szükséges napi bevitellel lehet biztosítani.

A kálium alapvető szerepet játszik a sejtek megfelelő működésében.

 .

Kalium infuzio kezeles szinapszis neurotranszmitter.png

Hogyan hat a Kálium?

A sejtek életfunkcióihoz a sejthártya két oldalán elektromos töltéskülönbség (biboláris nyugalmi membrán potenciál) fenntartása szükséges. A sejtek nyugalmi potenciáljához és az ingerválasz alapját képző membrán akciós potenciál kialakulását a kálium ionok megoszlása biztosítja. Ezért a kálium kulcsfontosságú az olyan szövetek működésében, ahol a gyors elektromos potenciálváltozás a jellemző. A Kálium alapvetően befolyásolja az idegszövet és az izomszövet, működését. A megfelelő Kálium koncentráció minden egyéb szövet működéséhez is elengedhetetlen.

A kálium a sejtek belsejében, intracellulárisan halmozódik fel, csupán 2%-a található meg a sejten kívüli terekben. A sejtek Kálium szintjét a szervezet összehangolt aktív ion transzport révén tartja fent, amelyre elsősorban a mellékvesekéreg hormonjai hatnak. A felesleges Kálium vizelettel és a széklettel távozik a szervezetből.

A kálium a membrán potenciál fenntartásán túl fontos szerepet játszik a sejtek életjelenségeihez szükséges anyagok sejtmembránon keresztüli szállításában is. A hidrogénionok szállítása is a kálium jelenlétéhez kapcsolt. A kálium a szervezet sav-bázis egyensúlyában is esszenciális szerepet tölt be, mivel képes a pH változásait a szervezet számára kedvező irányba befolyásolni.

Káliumra szükség a vércukorszint szabályozásához, illetve a kálium anyagcseréje szorosan kapcsolódik a szervezet vízháztartás szabályozásához. Káliumra szükség szükséges a gyomorsav termelődéséhez, és számos enzim normális működéséhez is.

A kálium szerepe a szervezet működésében

 

A kálium fontos szerepet játszik az agyműködés normál szinten tartásában. A magas káliumszint lehetővé teszi, hogy több oxigén jusson az agyba, ezáltal stimulálja az idegi aktivitást és növelve a kognitív funkciókat. A kálium szerepet játszik a stroke megelőzésében.

A kálium szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában. A káliumszint csökkenése a vércukorszint csökkenését okozhatja. A vércukorszint csökkenése fejfájást, izzadást, gyengeséget, remegést és idegességet okozhat. A kálium-klorid és a nátrium bevitele azonnal megkönnyíti a tüneteket.

A kálium közrejátszik az izom rendellenességek kialakulásában. A kálium jelentős szerepet tölt be a rendszeres izom összehúzódásban. A szabályos izom összehúzódás és az izom relaxáció érdekében kellő mennyiségű káliumra van szükség. A kálium segíti az idegi reflexek működését, ily módon serkenti az izmok és az agy neurális kapcsolatát.

A kálium szerepe gyakran mutatkozik izomgörcsök kialakulásában. A naponta fogyasztott banán, magas kálium tartama miatt, könnyen meg tudja akadályozni az izomgörcsöket!

A kálium közreműködik a csonterősség fenntartásában. A kálium egyik tulajdonsága, hogy a szervezetben a különböző savakat semlegesíti, így megvédi a csontozat kalcium tartalmát, ezáltal megóvja a csontok erejét és tartósságát. Tudományosan igazolt, hogy a magas káliumtartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztása nagyobb ásványi anyag sűrűséget eredményez a csontokban, ami tovább erősíti és megnöveli a csontok életét!

A kálium infúzió hatással van az agyműködésre. A kálium részt vesz, a memória és a tanulás agyi mechanizmusaiban. A kálium szint szereppel bír az epilepszia kialakulásában is. 

Kálium további szerepei

 

A kálium infúzió normális vérnyomás szabályozásban is részt vesz. A kálium létfontosságú komponensként működik, amely fenntartja a vérnyomás normális szintjét az emberi szervezetben. A kálium csökkenti a szívbetegségek és a magas vérnyomás kockázatát. A kálium egyik legfontosabb funkciója a vérnyomás szabályozás.

A kálium meghatározza az izomerősséget. A kálium segíti az izomszövetek fejlődését és az anyagcsere során felszabaduló energia megfelelő hasznosítását, ezzel jelentősen növeli az izomzatot. Minden izom, a vázizom, sima izom, és a szívizom kálium hiányában a bénulásra hajlamosak. A kálium hiányában azt izmok összehúzódásának és relaxációjának a zavara miatt a testmozgás és a további izomképzés lehetetlen lenne!

 

Szövetmetabolizmus

A kálium részt vesz a szövetek metabolizmusában. A kálium segíti a különböző tápanyagok, például szénhidrátok és zsírok metabolikus feldolgozását. A kálium emiatt nagy szerepet tölt be a bevitt tápanyagok energiáinak kivonásában. A kálium vezető szerepet játszik a szerves fehérjeszintézisben, ami hatással van a szövetek regenerálódására és a kiegyensúlyozott anyagcserére.

Szorongás, Stressz, Hormonok

A kálium szerepet játszik a szorongás és stressz megelőzésében. A kálium infúzió hatékony stressz oldónak számít, és így biztosítja az emberi test hatékony mentális teljesítményét. A kálium segíthet a különböző hormonok szabályozásában is. A kálium részt vesz a stressz hormonok, például a kortizol és az adrenalin, szabályozásában, amelyek túlzott mennyisége káros hatással vannak a szervezetre.

Folyadékháztartás

A kálium folyadék egyensúly szabályozásban is részt vesz. A kálium igen fontos feladata az optimális folyadék egyensúly fenntartása. A különböző típusú sejtek különböző vízmennyiséget igényelnek, ezért a hatékony sejtműködés érdekében, a kálium támogatja a szövetek folyadék egyensúly szabályozását.

 

Szív, Vese működés

A kálium infúziós kezelés a szívelégtelenség és veseelégtelenség kialakulásában is szerepet játszhat. A kálium a szív és a vesék megfelelő működését biztosítja. A kálium segíti a vesék a kiválasztását.

Elektrolitháztartás

A kálium a normális elektrolit egyensúly fenntartásában is szerepet játszik: Az elektrolitok segítik az elektromos töltések az agyban és az idegrendszerben történő átvitelét az egész szervezetbe.

Idegműködés

A kálium az egészséges idegrendszer működéshez elengedhetetlen. A kálium segíti az idegi reflexek hatékonyságát. A kálium serkenti az izom összehúzódást.

 

Kálium hiány okai

Káliumhiány a mellékvesékre ható gyógyszerek vagy betegségek, illetve az emésztőrendszer felszívódási zavarai esetén alakulhat ki. Ilyen gyógyszerek a vizelethajtók, a mellékvesekéregre ható szerek. A hosszabb ideig használt hashajtók, a hasmenés és a hányás is káliumvesztést okozhat.

unsplash-image-9f9vWOJFNMM.jpg

A káliumhiány tünetei

  • Izomgyengeség

  • Légzési problémák

  • Szívritmuszavarok

  • Általános tünetek: étvágytalanság, émelygés, hányinger.

 Ha Hiányzik a Kálium

  • magas vérnyomáscsökkentés Kálium infúzió

    Kálium és Vérnyomás

    A megfelelő káliumbevitelnek fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásában. A magas vérnyomásban szenvedőknél a káliumbevitel növelése vérnyomás csökkenést eredményez, valamint a normális vérnyomásúaknál is kisebb mértékben vérnyomáscsökkentő hatása van. Mivel a stroke fő kockázati tényezője a magas vérnyomás, ezért a fokozott káliumbevitel csökkenti a strok kockázatát.

  • csontritkulás vesekő epekő Kálium infúzió

    Kálium, Csonttömeg, Vesekő

    A fokozott káliumbevitel csökkenti a vesében a kalcium kiválasztását és pozitívvá válik a kalciumegyensúly. A pozitív kalciumegyensúly hosszú távon a csonttömeg növekedésével járhat. Különösen fontos ez az oszteoporózisban szenvedőknek! Mivel a felesleges kalcium kiválasztódik a vizeletben, ezért a kálium csökkenti a vesekő kialakulásának esélyét.

  • szívritmuszavar szívizomműködés Kálium infúzió

    Kálium és Szívritmuszavar

    A sejteken belüli intracelluláris és a sejteken kívüli extracelluláris térben található kálium aránya fontos szerepet játszik a szív ingerület vezetésében. A kálium hiány elhúzódó repolarizációt okozhat, amely oka lehet az életveszélyes kamrai ritmuszavar kialakulásának. A kamrai ritmuszavar, különösen az ischaemiás szívbetegségben, szívelégtelenségben, balkamra megnagyobbodásban szenvedőkénél életveszélyes.

 A Kálium szerepe röviden