B12-vitamin vagy cyanocobalamin

“A vérképzés vitaminja”

A B12-vitamin infúzió részt vesz a sejtek anyagcseréjében, szerepet játszik a nukleinsavak felépítésében, részt vesz a vérképzésben és befolyásolja a szervezet fehérjeszintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését és fokozza ezek hasznosítását.

unsplash-image-ovlpqD8fb4M.jpg

B12-Vitamin tulajdonságai

A B12-vitamin vagy (cyanocobalamin, kobalamin) vízben oldódó vitamin, amely vezető szerepet játszik a központi idegrendszer és az agy működésében, valamint a vérképzés folyamatában. A B12-vitamin a B-vitaminok csoportjába tartozik.

A szervezet optimális B12 vitamin szintjének elérése nem csupán a megfelelő bevitt mennyiségtől, hanem a vitamin hatékony felszívódásától is függ.

unsplash-image-CeZypKDceQc.jpg

B12-Vitamin szerepe

A B12-vitamin fontos szerepet tölt be az öregedés, idősödés folyamatában. A B12-vitamin, mint koenzim fontos szerepet tölt be az aminosavak és zsírsavak anyagcseréjében. Folsav hiányos tünetek esetén a B12-vitamin pótlás hatására a folsav anyagcsere normalizálódik – a folsav viszonylagos hiánya folsav adása nélkül is megszűnhet.

A tinnitus, fülzúgás, szédülés és az időskori hallásromlás esetében komoly bizonyítékok szólnak amellett, hogy a B12-Vitamin hiány fontos szerepet játszik a fülészeti kórképekben.

Hogy jut be a B12-vitamin a szervezetbe?

 

A B12-vitamin ugyan egy vízben oldódó vitamin, azonban, a j képes raktározni. A B12-vitaminra a vörösvértest képzéshez, a fehérjeszintézishez, a nukleinsavak építéséhez, a sejtanyagcseréhez, valamint a központi idegrendszer működéséhez van szükség.

B12-vitamint a talajban és az állatok bélrendszerében élő mikroorganizmusok állítják elő. A B12-vitamint szintetizáló mikroorganizmusok az ember bélrendszer azon a szakaszába élnek ahonnan a B12-vitamint nem tud felszívódni. A táplálékkal bejutott B12-vitamint a vékonybélben képes felszívódni. A B12-vitamint felszívódásához egy, a gyomornyálkahártya sejtjei által termelt, intrinsic faktorra van szükség.

A B12-vitamint vérkeringésbe kerülve egy transcobalamin fehérje segítségével szállítódik a csontvelőbe és egyéb célszervekhez. Az emberi vastagbélben élő baktériumok képesek lennének B12-vitamin képzésére, de sajnos onnan nem tud felszívódni és bekerülni a vérkeringésbe. Túl higiénikus világunkban már ritkán kerülünk közvetlen kontaktusba a talajjal és az onnan származó B12-vitamint termelő baktériumokkal.

B12-Vitamin hiány

 

A B12-vitaminban szegény, viszont folsavban igen gazdag étrend (vegánok és vegetáriánusok) a folsav gyakran elfedi a B12-vitamin hiányát.

 

A B12-vitamin elősegíti a vörösvértestek képződését és regenerálódását, ezáltal megakadályozza a vérszegénység kialakulását. A B12-vitamin-hiány okozta hematológiai elváltozásokat nem könnyű megkülönböztetni a foláthiánytól.

A B12-vitamin fokozza a gyermekek fejlődését és növekedését, növeli a szervezet energiáját és étvágyfokozó.

B12-Vitamin és az idegrendszer

 

A B12-vitamin védi az idegrendszert, mérsékli az ingerlékenységet, javítja a koncentráló-, emlékező- és egyensúlyozó képességet, valamint megelőzi a demenciával járó betegségek kialakulását.

A B12 hiányában fellépő tünetek az étvágytalanság, fáradtság, testszag, magas koleszterinszint, székrekedés, fejbőr korpásódás, haj károsodás, hajhullás, korai őszülés, kopaszodás, erős szívdobogás, álmatlanság, menstruációs zavarok, idegesség, memória zavar, feledékenység, tériszony jelentkezése, egyensúlyzavarok, tájékozódási készség gyengülése, beszédkészség zavarai, demencia, személyiség indokolatlan megváltozása, vészes vérszegénység (anaemia perniciosa), agykárosodás.

A B12-vitamin részt vesz a zsírok, szénhidrátok és a fehérjék hasznosulásában.

Belek emésztés zavar B12 vitamin felszívódás infúzió kezelés.jpg

Felszívódási zavar

Számos betegség felszívódási problémával jár, vagy hiányzik a felszívódáshoz szükséges intrinsic faktor. Ezekben a betegségekben szintén B12-vitaminhiány alakul ki. Ily módon alakul ki B12- vitaminhiány a krónikus, sorvadással járó gyomorgyulladás, gyomor és vagy vékonybélcsonkolás, intrinsic faktor veleszületett hiánya, Crohn-betegség, Cöliákia, időskori felszívódási zavarok, vékonybélben elszaporodó baktériumok, parazitafertőzés (bélférgesség), túlzott alkoholfogyasztás, autoimmun betegségek pl. Basedow-kór, szisztémás lupus erythematosus (bőrfarkas), savkötő gyógyszerek hosszan tartó alkalmazása, glutén érzékenység okozta bélgyulladás.

A B12-vitamin pótlása ezért elengedhetetlen, aminek kiváló módja az infúziós kezelés, mivel ily módon kikerülhető a bélcsatorna felszívódási zavara.

Sápadtság B12 vitamin hiány infúzió.jpg

B12-vitaminhiány tünetei

A B12-vitaminhiány tünetei közé tartozik a fokozatosan kialakuló sápadt bőr, a csökkent energia és terhelési tolerancia, fáradtság, légszomj és szívdobogás. A B12-vitaminhiány sejtosztódásban és anyagcsere-folyamatokban betöltött szerepe alapján hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.

A B12-vitaminnak központi szerepe van az idegrendszer normál működésében. Ez a vitamin szükséges az idegeket borító hüvely képződéséhez, ezáltal hozzájárul a normál pszichológiai funkció fenntartásához. A B12-hiánya szintén meghatározó a szellemi leépülésben és a depresszív tünetek kialakulásában. A B12-vitamin a rettegett velőcső záródási zavar kialakulásában is szerepet játszik.

Több vizsgálat kimutatta, hogy B12-vitamin hiányakor különböző idegrendszeri tünetek jelentkeznek. Az idegrendszer működésében és vérképzésben betöltött szerepe alapján a B12-vitamin hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.

A B12-vitamin egyik formája koenzimként hozzájárul a normál homocisztein-anyagcseréhez.

A kobalaminhiány leggyakoribb következménye a megaloblasztos anémia vérszegénység